Naturalne sposoby na przeziębienie

Jesień to okres, w którym niekiedy dopada nas przeziębienie. Nic dziwnego, bowiem temperatura za oknem staje się coraz niższa, co sprzyja powstawaniu różnego rodzaju infekcji. A jeśli przeziębi się ktoś w naszym otoczeniu, wówczas i my możemy się zarazić. Pamiętajmy jednak, że nie jesteśmy bezbronni w walce o nasze zdrowie. Oprócz dostępnych w aptece medykamentów, mamy także do dyspozycji szereg naturalnych sposobów.

Leczenie kataru

Niektórzy twierdzą, że nieleczony katar trwa tydzień, zaś leczony, siedem dni. Trochę prawdy w tym jest, jednak wszyscy wiemy, że katar potrafi być męczący. Stąd też dobrym sposobem na jego złagodzenie jest wykonywanie inhalacji. Wystarczy do miski z gorącą wodą wsypać trochę rumianku i następnie wdychać ten napar przez kilka minut.

Leczenie kaszlu

Skutecznym sposobem walki z kaszlem jest natarcie klatki piersiowej kamforą lub spirytusem bursztynowym. Warto połączyć tę metodę w leżeniem w łóżku, co bardzo pomaga w leczeniu przeziębienia. Z kolei w przypadku suchego kaszlu, możemy skorzystać z naparu sporządzonego z prawoślazu i lukrecji. Obydwa składniki można bez trudu kupić w sklepie zielarskim. Następnie wystarczy zalać 1/3 szklanki gorącą wodą i pić trzy razy dziennie.

Rosół jest dobry na wszystko

Rosół uchodzi za jedną z najsmaczniejszych zup, jednak nie powinniśmy zapominać o jego właściwościach leczniczych. W czasie jego gotowania uwalnia się cysteina, aminokwas ułatwiający odkrztuszanie. Ponadto, doskonale rozgrzewa i wzmacnia, a para unosząca się z talerza ma działanie podobne do inhalacji. Nic więc dziwnego, że nasze babcie tak chętnie leczyły nas w dzieciństwie rosołem. Co ciekawe, jego niezwykłe właściwości zostały potwierdzone naukowo.

Naturalne sposoby na przeziębienie doskonale wspomagają leczenie. Pamiętajmy jednak, że jeśli nie działają one w przypadku infekcji, na którą cierpimy, powinniśmy się czym prędzej zgłosić do lekarza po receptę na odpowiednie lekarstwa. Wtedy jednak nie musimy rezygnować z naturalnych metod – będą one stanowiły uzupełnienie dla medykamentów.

Odpowiedz